Aktualności

Więcej o: Śladami historii, techniki i kultury – wycieczka w ramach grantu „Kierunek Muzeum”

Śladami historii, techniki i kultury – wycieczka w ramach grantu „Kierunek Muzeum”

3 czerwca 2026 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej zorganizowanej w ramach grantu „Kierunek Muzeum” Fundacji im. Ignacego Łukasiewicza. Program wyjazdu obfitował w ciekawe miejsca, nowe doświadczenia i niezapomniane wrażenia.

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, gdzie uczestnicy zwiedzili trasę „Od kopania do wiercenia”. Uczniowie poznali historię narodzin światowego przemysłu naftowego, zobaczyli zabytkowe szyby oraz urządzenia wykorzystywane do wydobycia ropy naftowej. Dzięki interesującym opowieściom przewodnika mogli przekonać się, jak rozwijały się technologie związane z pozyskiwaniem ropy i gazu oraz jak wielki wpływ miały one na rozwój cywilizacji. Po dawce wiedzy przyszedł czas na odpoczynek i wspólny obiad w Krośnie. Kolejnym etapem wyjazdu było zwiedzanie malowniczo położonego Zamku Kamieniec w Korczynie–Odrzykoniu. Uczniowie poznali historię średniowiecznej warowni, jej dawnych właścicieli oraz związane z nią legendy. Szczególne zainteresowanie wzbudziła opowieść o sporze sąsiedzkim, który stał się inspiracją dla Aleksandra Fredry do napisania słynnej „Zemsty”. Jedną z atrakcji zamku była sala tortur. Mogliśmy tam zobaczyć maski hańby, krzesło z kolcami i łoże sprawiedliwości. Eksponaty te przypominały, jak brutalne i okrutne były metody karania oraz tortur w średniowieczu.  Dużą atrakcją okazały się warsztaty ceramiczne. Każdy uczestnik miał okazję własnoręcznie ulepić z gliny miskę, która po wypaleniu w piecu stanie się wyjątkową pamiątką z wycieczki. Zajęcia rozwijały kreatywność, cierpliwość i zdolności manualne uczniów. Na zakończenie dnia udaliśmy się do Sandomierza, gdzie wspólnie zjedliśmy kolację. Był to również czas na integrację, rozmowy i dobrą zabawę w gronie koleżanek i kolegów.

Wycieczka była doskonałą okazją do zdobywania wiedzy poza szkolną ławką. Połączyła naukę z odkrywaniem historii, kultury i tradycji regionu, a także dostarczyła uczestnikom wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wspomnień. Wartość grantu 8568zł.

Więcej „Śladami historii, techniki i kultury – wycieczka w ramach grantu „Kierunek Muzeum””

Więcej o: Spotkanie z przyrodą

Spotkanie z przyrodą

3 czerwca udaliśmy z dziećmi 0 – III na spotkanie integracyjne na łonie natury. Włostowice były miejscem naszej wspólnej zabawy.

Scenariusz naszego wypoczynku ułożył Pan Łukasz z „Las Przygodas”. Na wstępie krótkie wprowadzenie i ruszamy na górkę między drzewa tworzyć swoje kompozycje z gliny i dostępnego materiału leśnego na pniach drzew. Po skończonej pracy oglądamy wykonane prace. Schodzimy na łąkę i korzystamy ze ścieżki sensorycznej, rywalizujemy drużynowo, odpoczywamy w cieniu na hamakach, przygotowujemy lemoniadę. Wysiłek na świeżym powietrzu wymagał uzupełnienia kalorii – zjedliśmy ciepły posiłek. Zostało nieco czasu, więc wykorzystaliśmy go na swobodne zabawy.

Dzisiejszy dzień był dniem bez „komórki” i dzień budowania pozytywnych relacji, redukcji stresu oraz rozwój empatii. Więcej „Spotkanie z przyrodą”

Więcej o: Wiatr we włosach i szum nadwiślańskich fal! Relacja ze szkolnego rajdu rowerowego.

Wiatr we włosach i szum nadwiślańskich fal! Relacja ze szkolnego rajdu rowerowego.

W piątek 29.05.2026 r. dwanaścioro uczniów i dwóch opiekunów stawiło się na trasie rajdu rowerowego. Wybraliśmy się na niezwykle malowniczy szlak wzdłuż Wisły. Trasa była pełna wyzwań, ale też zapierających dech w piersiach widoków. Słońce dopisało, humory również, a zmęczenie szybko ustąpiło miejsca czystej satysfakcji.

Nasza wyprawa rozpoczęła się w Kamieniu. Po obowiązkowym sprawdzeniu stanu technicznego rowerów i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa przez opiekunów, ruszyliśmy w drogę. Początkowy etap prowadził nas wzdłuż wału wiślanego, skąd rozpościerał się niesamowity widok na leniwie płynącą rzekę. 

Po kilkunastu kilometrach równego, rytmicznego pedałowania dotarliśmy do Zakrzowa. Uzupełniliśmy zapasy wody oraz prowiantu i udaliśmy się  z powrotem w kierunku Wisły. Tam, w malowniczej zatoczce zaplanowaliśmy nasz pierwszy dłuższy odpoczynek.

Czas mijał przyjemnie na spożywaniu posiłków, wspólnych rozmowach i zabawach oraz podziwianiu krajobrazów z najpotężniejszą rzeką w Polsce w roli głównej.

Kolejnym punktem rajdu był przystanek w miejscowości Las Dębowy. Solidna porcja lodów pozytywnie wpłynęła na kondycję uczestników. W tak dobrych nastrojach zakończyliśmy nasz rajd. Byliśmy zmęczeni, ale niezwykle dumni z pokonanej trasy. 

Taka forma spędzania czasu to nie tylko sport i zdrowie, ale przede wszystkim świetna okazja do integracji międzyklasowej poza murami szkoły.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorową postawę, a nauczycielom za bezpieczne poprowadzenie peletonu. Już teraz planujemy kolejną trasę.

P.S. Rajd rowerowy pod hasłem “Szlakiem nadwiślańskich miejscowości” był jednym z działań w ramach projektu “Edukacja ekologiczna z ZZOKiem”.

Więcej „Wiatr we włosach i szum nadwiślańskich fal! Relacja ze szkolnego rajdu rowerowego.”

Więcej o: Spotkanie z leśnikami – lekcja w terenie.

Spotkanie z leśnikami – lekcja w terenie.

W dniu 28 maja uczniowie klas 0 – III naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowych zajęciach terenowych, prowadzonych przez leśników – Pana Janusza Pętka i jego syna Huberta. Spotkanie to miało niepowtarzalny charakter, ponieważ pokazało dzieciom, jak piękna i trwała potrafi być rodzinna tradycja oraz miłość do ojczystej przyrody.

Nasi przewodnicy udowodnili, że zawód leśnika to misja i pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z ogromnym zaangażowaniem i szacunkiem do lasu, wprowadzili dzieci w tajniki leśnego ekosystemu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć las oczami ludzi, dla których ochrona przyrody to życiowe powołanie. Dzieci mogły w praktyce poznać i wykorzystać narzędzia pracy leśniczego. Wysłuchały także historii o spotkaniach z różnymi zwierzętami.

Tego typu zajęcia uczą nie tylko przyrody czy ekologii, ale szacunku do tradycji, ciągłości wiedzy i odpowiedzialności za otaczający nas świat. Składamy serdeczne podziękowania leśnikom za tak wartościową i inspirującą lekcję w terenie. Ogrom wiedzy, profesjonalizmu i zaangażowania w pracę. Dziękujemy!

Więcej „Spotkanie z leśnikami – lekcja w terenie.”

Więcej o: Opolski Konkurs Recytatorski – finał

Opolski Konkurs Recytatorski – finał

Nasza reprezentantka, Amelia Wiśniewska, dała popis swoich umiejętności na dużej scenie i wywalczyła wyróżnienie w Opolskim Konkursie Recytatorskim.

Poziom tegorocznych przesłuchań II etapu  był bardzo wysoki – spotkali się tam najlepsi recytatorzy z całego powiatu. Amelia nie dała się jednak zjeść tremie. Jej interpretacja utworu poruszyła jurorów i pokazała ogromną dojrzałość artystyczną. Pani Ania Buda przygotowała swoją podopieczną znakomicie. Brawo!

Wielkie brawa należą się również Zuzannie Zygan, która pięknie zaprezentowała się na tym etapie i godnie reprezentowała naszą szkołę i gminę. Gratulujemy!

Więcej „Opolski Konkurs Recytatorski – finał”

Więcej o: Lekcje wprowadzające w ramach programu „Kierunek Muzeum”

Lekcje wprowadzające w ramach programu „Kierunek Muzeum”

Szkoła Podstawowa otrzymała grant na realizację wycieczki w ramach programu „Kierunek Muzeum” Fundacji ORLEN im. Ignacego Łukasiewicza. Projekt został napisany przez panią Martę Lorek.
W ramach przygotowań do wyjazdu przeprowadzono dwie lekcje wprowadzające dla uczestników wycieczki.
Pierwsza lekcja dotyczyła kluczowych zagadnień związanych z postacią Ignacego Łukasiewicza oraz początkami przemysłu naftowego. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie znaczenie ma ropa naftowa w życiu codziennym. Zajęcia miały na celu przygotowanie uczniów do świadomego i ciekawszego odbioru ekspozycji muzealnej. Lekcję przeprowadził pan Michał Gąska. Druga lekcja, prowadzona pod kierunkiem pani Anny Budy, poświęcona była okolicznościom powstania „Zemsty” Aleksandra Fredry oraz legendom i wydarzeniom związanym z historią Zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu.
Dzięki przeprowadzonym zajęciom uczniowie lepiej przygotowali się do udziału w wycieczce oraz poszerzyli swoją wiedzę historyczną i kulturową.

Więcej „Lekcje wprowadzające w ramach programu „Kierunek Muzeum””