Więcej o: NIECODZIENNE SPOTKANIE

NIECODZIENNE SPOTKANIE

27 marca gościliśmy w naszym oddziale przedszkolnym wyjątkową osobę – dobrą, szlachetną i skromną, która kocha dzieci i nie stroni od aktywności mimo swojego wieku. Na spotkanie z przedszkolakami wychowawca zaprosił Panią Marię Banaś – emerytowaną nauczycielkę, która oprócz tego, że chętnie dzieli się doświadczeniem pedagogicznym, ma ciekawą pasję. Wolny czas wykorzystuje na szydełkowanie. To z tego powodu spotkanie stało się inspiracją do rozmowy z dziećmi na temat rękodzieła i szukania odpowiedzi na pytanie: Jak to jest zrobione? Pani Maria przyniosła ze sobą akcesoria i wytwory swoich rąk, którymi zaakcentowała zbliżające się Święta Wielkanocne. Stworzyła ciepły klimat spotkania, odczytując wiersz „Magiczne pętelki”. Nawiązała z dziećmi relację, która ośmieliła ich do wspólnej rozmowy i bliskości. Wydziergała kwiatuszka, prezentując krok po kroku sposób jego wykonania. W realizację pomysłu włączyła maluchy, które z ciekawością obserwowały, jak włóczka zamienia się najpierw w słupek, potem w płotek, następnie w płatek, a na koniec w kwiatek. Dzieci pomagały w liczeniu elementów i wzywały szydełko do posłuszeństwa, gdy nie chwytało niteczki. Za wytrwałość i dobrą współpracę przedszkolaki otrzymały od Pani Marii szydełkowe kwiatuszki do zdobienia wielkanocnych pisanek. Potem Szanowny Gość pięknie przeczytał przedszkolakom wiosenne wiersze z książeczek, które są jego pamiątkami z dzieciństwa. Zachęcił dzieci do odkrywania świata poprzez czytanie książek i zaprosił do pracy twórczej z kolorowymi włóczkami. Przedszkolaki podziękowały Pani Marii za atrakcyjnie spędzony czas, obdarowały upominkami i zaprosiły do wspólnego oglądania teatrzyku kamishibai pt. „Kurczak i jego harce”. Rozstały się z Panią, zapamiętując jej słowa: „Pasja sprawia, że czas upływa milej i w radości”.

Więcej „NIECODZIENNE SPOTKANIE”

Więcej o: WIOSNA CIESZY NAS

WIOSNA CIESZY NAS

W piątek, 20 marca dzieci z oddziału przedszkolnego nawiązując do tradycji ludowej podziękowały pannie Marzannie za spędzone z nią miesiące, piękne widoki, zabawy na śnieżnym puchu oraz powitały panią Wiosnę mając nadzieję na wspólne, piękne i radosne dni. Wydarzeniu towarzyszyły rozmowy, dedykacje, zagadki, śpiew, zabawy i gry, w tym plenerowe. Hitem dnia było samodzielnie przygotowane śniadanie pod hasłem „Zdrowo i kolorowo”. Dzieci dekorowały kanapki, których wartość doceniły podczas spożywania. Nie zabrakło na kanapkach koloru szczypiorku, ogórka, sałaty, pomidora, papryki i rzodkiewki. Doświadczenie kulinarne przedszkolaków zostało wzbogacone wiadomościami o walorach wiosennych warzyw. Przedszkolaki dobrze wiedzą, że warzywa należy jeść codziennie, do każdego posiłku oraz jako zdrową przekąskę, aby prawidłowo się rozwijać. Potem odbyło się poetyckie przywitanie nowej pory roku, czyli Mały Konkurs Recytatorski pt. „Wiosna cieszy nas”. Jury w składzie: dyrektor szkoły – Pani Marty Lorek, Pani Hanny Jakoniuk i Pani Katarzyny Gazdy doceniło artystyczne umiejętności przedszkolaków, którzy słowami autorów przenieśli nas w świat barwnych i pachnących kwiatów, śpiewających ptaków, słonecznych dni i nieskończonych możliwości. Intensywność emocjonalna małych artystów oraz urokliwość wybranych utworów natchnęły nasze myśli i serca ciepłem. Dzieci zostały nagrodzone nie tylko dyplomami, ale też książkami, kolorowankami i słodkimi upominkami. Zwycięzcom konkursu, do których należy: Kacper Pilichowski – I miejsce, Stanisław Kulbaka – II miejsce, Róża Frączek – III miejsce, Amelia Marucha – IV miejsce, składamy serdeczne gratulacje. Tymczasem życzymy sobie i innym, żeby wiosna jak najszybciej zagościła na dobre. My na pewno to świetnie wykorzystamy. Póki co, cieszymy się z nastania wiosny i snujemy plany na ciepłe i słoneczne dni.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Emilii Ciostek i Pani Magdaleny Jakubosek za pomoc w organizacji dnia. Więcej „WIOSNA CIESZY NAS”

Więcej o: JESTEŚMY POLAKAMI

JESTEŚMY POLAKAMI

Narodowe Święto Niepodległości kolejny raz stało się okazją do przeprowadzenia z przedszkolakami zajęć o tematyce patriotycznej. Małe gesty miłości do kraju ojczystego dzieci okazywały w entuzjastycznym śpiewaniu hymnu państwowego i piosenki „Jesteśmy Polakami”, w poznawaniu mapy fizycznej Polski i symboli narodowych, w słuchaniu opowiadania „Ważny dzień” Marzanny Krajewskiej. Przedszkolaki poszukiwały odpowiedzi na pytania: Co to jest niepodległość?, Dlaczego na budynkach i w innych miejscach wywieszamy flagi państwowe?, Jak należy zachować się, gdy grany jest hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego?, Co jest pięknego w naszym kraju?, Co może zrobić mały Polak dla swojej Ojczyzny?  Wykonały też „Kafelek Młodego Polaka”, na którym zamieściły elementy kojarzące się z Polską. Tańczyły z biało-czerwonymi wiatraczkami w rytm piosenki „Płynie Wisła”. Recytowały w parach wierszyk „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy.  Udekorowały samodzielnie świąteczny deser, odnosząc się do barw flagi polskiej. W tym dniu dzieci wróciły do domu z biało-czerwonymi wiatraczkami, ku pamięci tych wszystkich, którzy dla nas wywalczyli niepodległość.

Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego wyjątkowego dnia.

Więcej „JESTEŚMY POLAKAMI”

Więcej o: ŚWIĘTO PRZEDSZKOLAKA

ŚWIĘTO PRZEDSZKOLAKA

Ręce w górę, w lewo, w prawo, wypełniamy czas zabawą.

I do boku ręce proste, tu w przedszkolu dni radosne.

Nasze przedszkolaki mają za sobą swoje święto. Przypada ono 20 września i zwane jest Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Dołączyliśmy się do popularyzowania tego wyjątkowego dnia (z lekkim poślizgiem organizacyjnym) i zgotowaliśmy wspólnie z rodzicami niespodziankę dla najmłodszych. W obecności dorosłych dzieci obiecały cenić sobie zabawę ponad wszystko, codziennie rano mieć buzię roześmianą, szanować zabawki, zgodnie bawić się oraz poznawać świat wielki i ciekawy. Zostały pasowane na przedszkolaka przez Panią Dyrektor i otrzymały okazjonalne opaski na głowę oraz upominki. Potem były życzenia, gry i zabawy, piosenki, tańce. Program dnia uświetnił bogato i pięknie przygotowany przez rodziców stół z nietypowym torem i napojem bąbelkowym oraz dekoracja wnętrza. Tego dnia było znacznie więcej powodów do śmiechu niż zwykle. Na koniec dnia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomiki i uczestniczyły w sesji zdjęciowej.

Wszystkim przedszkolakom życzymy, aby zdrowo rosły, uczyły się szybko i z ochotą, i nigdy nie traciły ciekawości świata. Rodzicom dziękujemy za niezwykłe zaangażowanie.

Więcej „ŚWIĘTO PRZEDSZKOLAKA”

Więcej o: SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?

SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?

Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Istotne jest więc edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone w tym czasie przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki zdecydują o późniejszym stylu życia. Wychodząc naprzeciw tym założeniom Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Departament Promocji i Jakości Żywności opracował dla przedszkoli program „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Program ten został zrealizowany również w naszym oddziale przedszkolnym. Podczas zajęć przedszkolaki wykazały zrozumienie, czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne. Nauczyły się, skąd się biorą produkty ekologiczne i dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Zapamiętały, że produkty ekologiczne należy wybierać z uwzględnieniem małego zielonego znaczka „euroliścia”. Poznały piramidę zdrowego stylu życia i samodzielnie ją budowały z uwzględnieniem obrazków. Dowiedziały się między innymi, jak powstaje ekologiczny chleb i nabiał, skąd pochodzą ekologiczne: jaja, owoce, warzywa, wędliny, ryby, zioła, grzyby, herbatki owocowe.. Poznały również 3 kroki ku prawidłowym nawykom żywieniowym: radość ze wspólnego przygotowywania posiłków, regularne spożywanie posiłków w gronie rodzinnym, rodzinne spacerowanie.

Dziękujemy Rodzicom za wsparcie realizacji programu.

 

 

Więcej „SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?”

Więcej o: ZAPOBIEGAJMY POŻAROM

ZAPOBIEGAJMY POŻAROM

Pod tym tytułem została ogłoszona kolejna edycja Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego. W kategorii „I grupa wiekowa – przedszkola” brała udział Blanka Jurak, która wykonała pracę rysunkową pod opieką wychowawcy – pani Aleksandry Pogody. Praca ta została wyłoniona spośród ponad pięciuset pięćdziesięciu nadesłanych prac. Dziewczynka z opiekunem została zaproszona na uroczyste podsumowanie konkursu do Komendy Miejskiej PSP w Lublinie, gdzie nadano jej tytuł laureata wojewódzkich eliminacji i wręczono nagrodę rzeczową. Dziękujemy Blance za zaangażowanie i pomysłowość. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć plastycznych.

Więcej „ZAPOBIEGAJMY POŻAROM”