Aktualności

Więcej o: Lekcje wprowadzające w ramach programu „Kierunek Muzeum”

Lekcje wprowadzające w ramach programu „Kierunek Muzeum”

Szkoła Podstawowa otrzymała grant na realizację wycieczki w ramach programu „Kierunek Muzeum” Fundacji ORLEN im. Ignacego Łukasiewicza. Projekt został napisany przez panią Martę Lorek.
W ramach przygotowań do wyjazdu przeprowadzono dwie lekcje wprowadzające dla uczestników wycieczki.
Pierwsza lekcja dotyczyła kluczowych zagadnień związanych z postacią Ignacego Łukasiewicza oraz początkami przemysłu naftowego. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie znaczenie ma ropa naftowa w życiu codziennym. Zajęcia miały na celu przygotowanie uczniów do świadomego i ciekawszego odbioru ekspozycji muzealnej. Lekcję przeprowadził pan Michał Gąska. Druga lekcja, prowadzona pod kierunkiem pani Anny Budy, poświęcona była okolicznościom powstania „Zemsty” Aleksandra Fredry oraz legendom i wydarzeniom związanym z historią Zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu.
Dzięki przeprowadzonym zajęciom uczniowie lepiej przygotowali się do udziału w wycieczce oraz poszerzyli swoją wiedzę historyczną i kulturową.

Więcej „Lekcje wprowadzające w ramach programu „Kierunek Muzeum””

Więcej o: Wyjazd na wirtualną strzelnicę

Wyjazd na wirtualną strzelnicę

W środę 27 maja klasa 8 z nauczycielem EDB wybrała się na strzelnicę wirtualną do szkoły podstawowej w Józefowie. Uczniowie mieli okazję przeprowadzić zajęcia ze strzelectwa pod opieką instruktora i poznać różne rodzaje broni jak Glock oraz AK47.  Przeprowadziliśmy zawody między sobą w których najlepsze wyniki w kategorii dziewczyn uzyskały:

1 Kamila Celejewska 58pkt

2 Kinga Zygan 56pkt

3 Lena Ciastek 50pkt

 

A w kategorii chłopców:

1 Bartłomiej Wawer 65pkt

2 Stanisław Wiśniewski 33pkt

3 Filip Owczarz 31pkt

Paweł Karwicki

Więcej „Wyjazd na wirtualną strzelnicę”

Więcej o: Leśny zakątek

Leśny zakątek

Nasz lasek wymagał dokładnego oplewienia wokół młodych drzewek, aby chwasty nie zagłuszały ich wzrostu i dostępu do światła. Na powierzchni 10 arów rośnie młody las, a nowe nasadzenia pięknie się przyjęły i wypuszczają świeże pąki. Uczniowie klas IV–VI z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Podczas wspólnego plewienia nie tylko zadbali o rośliny, ale także połączyli pożyteczną pracę z aktywnością ruchową na świeżym powietrzu. Dzięki ich wysiłkowi młode drzewka mają teraz lepsze warunki do dalszego wzrostu i rozwoju.

Więcej „Leśny zakątek”

Więcej o: Galeria na pudełku

Galeria na pudełku

Specyfika sztuki współczesnej, która polega na przełamywaniu granic gatunkowych i odkrywaniu nowych strategii twórczych, znalazła swoje odbicie w realizacji projektu edukacyjnego pt. „Galeria na pudełku” skierowanego do uczniów klas IV – VII. Projekt wymusił na uczniach nowe spojrzenie na sztukę poprzez działanie plastyczne, jakim jest instalacja. Wyznaczył przed nimi wyzwanie określone w następujący sposób: „Tworzę sam i tworzymy razem, odkrywając swoje zdolności plastyczne”. W założeniu obiektem ekspozycji prac indywidualnych miało być tekturowe pudełko z odzysku. Na każdej jego ścianie uczeń miał zamieścić jedną własnoręcznie wykonaną pracę na dowolny temat w wybranej technice plastycznej, wyjawiając przed odbiorcą swoją wrażliwość artystyczną i gotowość do ekspresji. Prace mogły mieć motyw wiążący, albo też nie. Format ich zależał od wielkości pudełka, kreatywności i talentu młodego artysty. Z tak wykonanych elementów i gotowych przedmiotów należało zaprojektować instalację, udostępnić jej instrukcję i nadać opis kuratorski. Tak też się stało. Powstało „dzieło” wspólnych rąk, poddane ocenie społeczności szkolnej na miarę włożonego w nie talentu, trudu i nadziei.

Więcej „Galeria na pudełku”

Więcej o: Słuchajmy, o czym, co i jak mówią!

Słuchajmy, o czym, co i jak mówią!

Gminny etap Opolskiego Konkursu Recytatorskiego za nami. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klas II, V i VI: Lena Kalita, Zofia Kulbaka, Karolina Wiśniewska, Zuzanna Zygan – klasa II, Kinga Dobrzańska i Karolina Wiśniewska kl. V oraz Dagmara Smyrgała i Hanna Wiśniewska z kl. VI.

Wybór repertuaru oraz przygotowanie do konkursu powierzono Pani Annie Buda – kl. V – VI oraz Pani Hannie Jakoniuk klasy II – III.

Wszystkie nasze dziewczyny zaprezentowały się wspaniale. Pokazały znakomitą dykcję, wrażliwość, umiejętność operowania głosem i emocjami. Gratulujemy!.

Szkoda, że do dalszej rywalizacji mogą włączyć się tylko zwycięzcy poszczególnych kategorii.

Tytuły laureatek wywalczyły: Zuzanna Zygan i Amelia Wiśniewska i to one będą reprezentowały naszą szkołę na etapie powiatowym. Powodzenia!. Dziękujemy  Rodzicom za transport i wsparcie w przygotowaniu dzieci do konkursu. Więcej „Słuchajmy, o czym, co i jak mówią!”

Więcej o: Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym

Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym

W dniu 18.05.2026 r. uczniowie klas I–V uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do gospodarstwa Frux Solis prowadzonego przez Małgorzatę Solis. Wyjazd został zorganizowany w ramach „Programu dla szkół”. Celem wycieczki było zainteresowanie dzieci zależnością pomiędzy pracą rolnika i producenta a owocami, warzywami oraz produktami mlecznymi spożywanymi przez uczniów w ramach „Programu dla szkół”. Uczniowie poznali również drogę produktów „Od pola do stołu” oraz sposoby ich uprawy i produkcji.

Na wstępie  pani Małgorzata Solis zapoznała uczniów z programem warsztatów. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, każda z grup miała w wyznaczonym czasie inne zadanie do wykonania. Na wstępie uczestnicy zostali poczęstowani zdrowymi produktami w postaci kefirów i jabłuszek. W programie znalazły się pogadanki dotyczące codziennej pracy rolnika ,, Od pola do stołu”. Dzieci dowiedziały się również, w jaki sposób gospodaruje się odpadami żywnościowymi. Miały możliwość wykazania się zaangażowaniem i zdolnościami kulinarnymi podczas pieczenia babeczek szpinakowych. Uwieńczeniem zajęć w gospodarstwie była wspólna degustacja produktów związanych z tematyką wycieczki oraz integracja z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Braciejowicach  podczas wspólnych gier i zabaw na terenie gospodarstwa.

Wyjazd był dla uczniów ciekawą i wartościową lekcją przyrody oraz zdrowego odżywiania.

Więcej „Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym”