Aktualności

Więcej o: NASZ DZIEŃ BABCI I DZIADKA

NASZ DZIEŃ BABCI I DZIADKA

11 lutego nasze przedszkolaki świętowały wspólnie z dziadkami ich święto, które  przypada 21 i 22 stycznia. O tym wiedzą wszystkie wnuczęta i zapewne mają własne sposoby na uczczenie Dnia Babci i Dnia Dziadka. Wydaje się jednak, że wspólne spotkanie przedszkolaków z ich dziadkami to coś wyjątkowego, co zwykle wzbudza wiele radosnych emocji, buduje niecodzienne relacje, a w sercach dzieci i zaproszonych gości tworzy wspomnienie na całe lata. To chwile, kiedy maluch staje na wysokości zadania, żeby zaskoczyć swoich bliskich dojrzałością i odpowiedzialnością ponad wiek i odkrywa przed nimi zdolności i talenty artystyczne. To okazja, żeby słowami wierszy i piosenek opowiedzieć o miłości, przywiązaniu i szacunku do dziadków i podziękować im za wspólne rozmowy, czytanki, zabawy i przeżycia. Takie wspólne spotkanie dwóch, a nawet trzech pokoleń (uroczystość zaszczycili swoją obecnością także rodzice), to też duma i uznanie dla młodych wykonawców ze strony dziadków. Miło jest, gdy wzruszona babcia albo uśmiechnięty dziadziuś powie, np. „Sprawiłaś mi wielką radość wnuczko. Cieszę się, że tak wiele już potrafisz wnuku”.  Takie chwile nas uskrzydlają, dlatego w naszej szkole przeżywamy je już od lat. Oprócz tradycyjnie recytowanych wierszyków, śpiewanych piosenek inscenizowanych ruchem i tańcem, tym razem była prezentacja: czytania przez dzieci pięcioletnie i sześcioletnie żartobliwych skeczy, scenek dramowych, zabawy „Psotnica Sowa – mądra głowa”, „Testu zgodności, czyli czy wnuczek/wnuczka dobrze znają babcię/dziadka i odwrotnie”. Taka forma rozrywki bardzo spodobała się gościom i oczywiście dzieciom. Spotkanie zostało docenione przez szanownych dziadków, którzy w naszym towarzystwie czuli się swobodnie i z chęcią brali udział w proponowanych zabawach. Reagowali też spontanicznym śmiechem na zabawne sytuacje. Dziadkowie uświadomili nam, jak szybko płynie czas i jak cenne są ich spostrzeżenia i refleksje. To ludzie pełni doświadczeń, o których z nimi warto rozmawiać bez względu na swój wiek. Wsłuchajmy się w ich głosy, żeby nie popełniać błędów wychowawczych. Czerpmy z ich doświadczenia to, co dobre i ważne. Szanujmy ich mądrości życiowe, a przede wszystkim ich samych.

Dziękuję Rodzicom przedszkolaków za ogromne zaangażowanie przy organizacji poczęstunku. Takie wsparcie pracy nauczyciela to również piękny przykład okazania szacunku osobom starszym. Dziękuję również Pani Dyrektor za obecność wśród nas, słowa uznania i pochwały.

Więcej „NASZ DZIEŃ BABCI I DZIADKA”

Więcej o: Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2026

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2026

11 lutego nasza szkoła zamieniła się w wielką planszę edukacyjną! Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2026, obchodzonego pod hasłem „Inteligentna technologia, bezpieczne wybory”, zorganizowaliśmy dla uczniów wyjątkową grę korytarzową.

Zamiast tradycyjnej lekcji w ławkach, uczniowie klas 1 – 8 wzięli udział w aktywnej przygodzie „CyberDetektywi”. Uczestnicy zabawy zostali podzieleni na 4 drużyny, którym przypisany został konkretny kolor kartek. W klasach i na szkolnym korytarzu ukryte zostały kody QR (w kolorach odpowiadających drużynom), które należało odszukać, zeskanować, by móc odsłonić ukryte tam pytanie i udzielić poprawnej odpowiedzi. Zagadnienia poruszały treści dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

Wszystkie drużyny spisały się znakomicie, 100% prawidłowych wskazań!. Świadczy to o dużej wiedzy naszych uczniów. Brawo Fioletowi, Niebiescy, Żółci i Różowi!

Dzięki takiej formie nauki, nasi uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale przede wszystkim mogli sprawdzić, czy potrafią mądrze i rozważnie korzystać z zasobów Internetu.

Więcej „Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2026”

Więcej o: „Lekturki spod chmurki”-czytamy i omawiamy.

„Lekturki spod chmurki”-czytamy i omawiamy.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II i III realizują VII edycję Międzynarodowego Projektu „Czytam z klasą Lekturki spod chmurki” pod hasłem „Pod parasolem przyjaźni”. I moduł, czyli „Przyjaciel potrzebny od zaraz”, to opowieść o przyjaźni i wzajemnym wsparciu. Opracowaliśmy lektury „Afryka Kazika” oraz „Cukierku, Ty łobuzie”. W I module skupiliśmy się na relacjach Kazika z mieszkańcami Afryki oraz jego niezwykłej więzi z przyrodą i zwierzętami (np. słoniem czy lwem).

Uczniowie kl. III narysowali mapę podróży Kazika, zaznaczając miejsca, w których bohater wykazał się empatią i odwagą, stworzyli „Lekturowy zegar”, przygotowali „Słoiki dobrych uczynków”, uzupełnili Lekturniki. Po omówieniu lektury doszli do wniosku, że prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto szanuje inność i niesie pomoc bez względu na szerokość geograficzną.

W klasie II analizowaliśmy relację kota Cukierka z Marcelem i jego rodziną. Rozmawialiśmy o tym, że przyjaźń ze zwierzęciem to odpowiedzialność, ale i mnóstwo radości. Wykonaliśmy portrety Cukierka, stworzyliśmy „Kodeks Opiekuna Zwierząt” jako wyraz troski o słabszych, wyturlaliśmy ”Cukierka podczas gry, stworzyliśmy „Lekturę na wieszaku”. Wniosek do Lekturnika: „Przyjacielem może być też zwierzę – uczy nas cierpliwości i daje bezwarunkową miłość”.

Ponadto dzieci oglądały prezentacje multimedialne związane z omawianymi lekturami, wykonywały ćwiczenia interaktywne, korzystały z zasobów Laboratoriów Przyszłości. Na chwilę obecną pracujemy nad II modułem „Mimo deszczu jesteśmy razem”, w którym zaplanowaliśmy pracę nad „Baśniami” H. Ch. Andersena i książką Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. Czytajmy lektury, bo warto!

Więcej „„Lekturki spod chmurki”-czytamy i omawiamy.”

„Bezpieczne ferie” – spotkanie z policjantką

Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych 16 stycznia 2026 r.  odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z policjantką z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Opolu  Lubelskim dla uczniów klas I-VIII. Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości uczniów na  temat zasad bezpieczeństwa podczas zimowych ferii, szczególnie w sytuacjach związanych z zabawami na  świeżym powietrzu, podróżami i kontaktami z nieznajomymi. Policjantka przypomniała uczniom o zasadach  bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie, w tym: zakazie wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne, czy  korzystaniu tylko z miejsc wyznaczonych do zjazdów na sankach i innych aktywności zimowych. Uczniowie zostali zaproszeni do aktywnego udziału poprzez zadawanie pytań i dzielenie się swoimi doświadczeniami. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne są elementy odblaskowe. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie, oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Policjantka zakończyła spotkanie życząc Nam bezpiecznych i udanych ferii zimowych.

Więcej „„Bezpieczne ferie” – spotkanie z policjantką”

Więcej o: Jest taki dzień… Akademia bożonarodzeniowa

Jest taki dzień… Akademia bożonarodzeniowa

W magiczną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła nas dzisiejsza akademia, która odbyła się w dniu 19 grudnia 2025 roku w naszej szkole. Uczniowie klasy II, III i V przygotowali wyjątkowy montaż słowno – muzyczny.

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy …” – słowa tej piosenki towarzyszyły nam podczas dzisiejszego spotkania bożonarodzeniowego. Tegoroczna akademia była nie tylko występem artystycznym, ale przede wszystkim lekcją empatii, miłości i wzajemnego szacunku. Choć świat pędzi do przodu, polskie Boże Narodzenie niezmiennie pachnie choinką, barszczem z uszkami i siankiem pod obrusem. To czas, w którym domowe zacisze staje się centrum wszechświata, a dawne zwyczaje łączą pokolenia. Młodzi artyści przypomnieli najważniejsze tradycje, które budują wyjątkową atmosferę tych świąt.

Piękna dekoracja, część artystyczna, wigilie klasowe zorganizowane wspólnie z Rodzicami (Serdecznie dziękujemy za pomoc!) oraz oprawa muzyczna sprawiły, że na chwilę zatrzymaliśmy się w codziennym biegu, by poczuć prawdziwego ducha świąt.

Dopełnieniem tej niesamowitej atmosfery były słowa Pani Dyrektor, która życzyła wszystkim rodzinnego ciepła przy wigilijnym stole, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Nie zabrakło także życzeń noworocznych. Niech Nowy Rok 2026 przyniesie nowe perspektywy, fascynujące wyzwania i mnóstwo powodów do uśmiechu. Wszystkiego, co najwspanialsze!.

Katarzyna Gazda, Katarzyna Pióro, Hanna Jakoniuk

Więcej „Jest taki dzień… Akademia bożonarodzeniowa”