11 listopada 2020r.

JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W naszym „przedszkolu” miało ono niecodzienny charakter. Ze względu na stan epidemii i liczne obostrzenia nie mogliśmy wziąć udziału w szkolnej akademii, więc postanowiliśmy świętować ten ważny dzień dla Polaków na swój sposób. 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy pod hasłem „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Dzieci dowiedziały się od wychowawcy, że 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. Następnie wysłuchały piosenki „Co to jest niepodległość?”, która zachęciła ich do pogadanki  i zapamiętania podstawowych faktów z historii Polski: 123 lat niewoli, nazwy państw zaborczych – Rosja, Austria, Prusy, daty odzyskania niepodległości – 11 listopada 1918 r. Obejrzały prezentację multimedialną pt. „Tutaj”, przygotowaną przez wychowawczynię, która nawiązywała do losów państwa polskiego i związanych z nim legend. Poznały również znaczenie słowa „ojczyzna”. Wymieniały propozycje na temat: „Jak być dobrym Polakiem”. Przystąpiły też do realizacji niektórych swoich pomysłów. Najpierw wykonały chorągiewki biało – czerwone na znak jedności i solidarności. I tym akcentem udekorowały salę. Potem nauczyły się na pamięć wierszyka Władysława Bełzy „Kto ty jesteś?” Polak mały!” z wykorzystaniem filmiku edukacyjnego. Za sprawą piosenki „Jesteśmy Polka i Polakiem” uczyły się czytać całościowo wyrazów: Polak, Polka, Polska, Zakopane, Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk i szukały wymienionych nazw miast na mapie Polski. W zadaniu grupowym układały z elementów różne mapki Polski i rywalizowały ze sobą w zakresie tempa pracy. W zadaniu na kodowanie, gdzie zaszyfrowano w odpowiedni sposób element flagi biało – czerwonej, nauczyły się prostego układu tanecznego. Kierując się swoją wyobraźnią i twórczym zapałem przystąpiły do wykonania rysunku pt. „Piękna nasza Polska cała”. O symbolicznej godzinie 11.11 dzieci podjęły się zaśpiewania 4 – zwrotkowego „Mazurka Dąbrowskiego” wspólnie z wychowawczynią i nauczycielem języka angielskiego. Świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończyło się poszukiwaniem przedmiotów związanych z naszą ojczyzną według znanej zasady: „ciepło – zimno”. Podsumowaniem aktywności dziecięcej w tym dniu było wręczenie medali z napisem: „Polak Mały”.

wychowawca Aleksandra Pogoda