Program ekologiczny

SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?

 To ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli rekomendowany przez Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Rolnictwa i rozwoju Wsi, Departament Promocji i Jakości Żywności. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

W naszym oddziale przedszkolnym program udało nam się zrealizować w miesiącu listopadzie. Podczas zajęć przedszkolaki wykazały zrozumienie, czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne. Nauczyły się, skąd się biorą produkty ekologiczne i dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Zapamiętały, że produkty ekologiczne należy wybierać z uwzględnieniem małego zielonego znaczka. Poznały piramidę zdrowego stylu życia i samodzielnie ją budowały z uwzględnieniem obrazków. Dowiedziały się, jak powstaje ekologiczny chleb i nabiał, skąd pochodzą ekologiczne jaja, owoce i warzywa, skąd się bierze ekologiczne mięso i wędliny, jak hoduje się ekologiczne ryby, gdzie rosną ekologiczne zioła i grzyby, jak powstają ekologiczne herbatki owocowe, skąd się bierze ekologiczny miód. Poznały również 3 kroki ku prawidłowym nawykom żywieniowym: radość ze wspólnego przygotowywania posiłków, regularne spożywanie posiłków w gronie rodzinnym, rodzinne spacerowanie.

Zajęcia realizowane były poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom publikacji i filmu animowanego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, jak również opracowanego scenariusza zajęć.

wychowawca Aleksandra Pogoda

Fotorelacja