Dzień jabłka

PYSZNE JABŁKO Z NASZYCH SADÓW CZYLI DZIEŃ JABŁKA RODZIMEGO

 

Mieszkamy w rejonie sadowniczym. Doceniamy jego walory krajobrazowe i łatwą dostępność do owoców, wśród których jabłko jest bardzo popularne i najchętniej spożywane. Wydaje się, że dobrym pomysłem jest przeznaczenie jednego dnia w oddziale przedszkolnym na poznanie tego „superowocu”. Ponadto miesiąc październik, w którym zbiory jabłek są już w pełni, jest dobrym okresem na popularyzowanie konsumpcji tych owoców przez dzieci.

Dzień Jabłka Rodzimego rozpoczęliśmy zabawą „Śpiewaj tak, jak pokazuje ręka”, podczas której rytmizowaliśmy fragment wiersza M. Konopnickiej „Jesienią”. Potem wykazywaliśmy się sprawnością w ćwiczeniach gimnastycznych z jabłkami tak, aby ich nie uszkodzić. Następnie dzieci brały udział w pogadance na temat jabłka jako symbolu polskiego rolnictwa i regionu lubelskiego. Poznały zalety tego „superowocu” i zachęcone do zjadania codziennie przynajmniej jednego jabłka, obiecały zmianę nawyków żywieniowych. Poznając różne odmiany jabłek rozwijały umiejętność dzielenia wyrazów na sylaby i wskazywały głoski w nagłosie. Ożywiały kontur jabłka kuleczkami plasteliny. Rywalizowały ze sobą w zabawie bieżnej „Kto szybciej” i w układaniu tekturowych jabłek z pociętych elementów. Przeprowadzały doświadczenie, czy jabłko unosi się w wodzie, czy opada na dół. Odgadywały ze zdjęć, kto jest najmniejszym pracownikiem sadów. Z zaciekawieniem słuchały wyjaśnienia, dlaczego dzięki pszczołom możemy się cieszyć smakiem jabłek. Porządkowały papierowe jabłka i robaczki od najmniejszego do największego i odwrotnie. Uczestniczyły w innych zabawach pobudzających rywalizację: „Jabłuszko do koszyczka”, „Szklanka soku”, „Sprytny sadownik”, „ Brakujące kawałki”. W trakcie zajęć częstowały się jabłuszkami z tacy, które jak nigdy im bardzo smakowały.

W Dniu Jabłka Rodzimego rozpoczęliśmy też akcję „Jabłko pod ręką”, która będzie trwać do końca jesieni. W akcję zaangażowali się rodzice przedszkolaków, którym serdecznie dziękujemy.

wychowawca Aleksandra Pogoda

 Zapraszamy do  GALERII ZDJĘĆ