Przybij z nami „Piątkę dla Natury”!


“Leśny zakątek”-wspólna praca, jeden cel, dobra zabawa!

Akcja wspólnego sadzenia drzew miododajnych zakończyła realizację ekoprojektu „Pszczoły i inni znajomi z leśnego zakątku” w ramach programu edukacyjno-grantowego  „Velvet. Piątka dla natury” firmy Velvet CARE. W pełnej gotowości do pomocy pojawili się przedstawiciele lokalnych władz: wójt Gminy Łaziska Pan Karol Grzęda, z-ca wójta Pan Kamil Ciostek, radni: Pan Stanisław Owczarz, Pan Andrzej Sikora, sołtys wsi Kamień Pan Jan Szczerba oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Zaangażowanie społeczności lokalnej i szkolnej w posadzenie 500 drzewek w „Leśnym zakątku” było także okazją do integracji na rzecz wspólnego dobra. Nasadzenie drzew: lipy drobnolistnej, klonu zwyczajnego, buka pospolitego, sosny pospolitej, jarzębiny i śliwy ałycz, przyczyni się do wzrostu liczebności dzikich pszczół i innych owadów, które znajdą schronienie w hotelikach wykonanych przez uczniów i wychowawców poszczególnych klas. Wspólna praca stała się też okazją do dobrej zabawy i nauki poprzez praktykę. Zajęcia w terenie sprawiły wszystkim wiele frajdy. Dzieci nie tylko musiały dobrze odmierzyć odległość, ale również zapamiętać ile sztuk danej odmiany należy posadzić. Najwięcej radości sprawił uczniom bieg slalomem połączony z udeptywaniem świeżo posadzonych drzew. Teraz tylko pielęgnować i obserwować jak rosną. Mamy swój własnoręcznie posadzony miododajny las! 

Galeria zdjęć


Spotkanie z leśnikiem

W środę 12.10.2022r., w ramach realizacji projektu „Pszczoły i inni znajomi z leśnego zakątku” odwiedziła nas pani Dominika Kołodziejczyk. Pani Dominika, która jest leśnikiem pracującym w Nadleśnictwie Kraśnik, opowiadała o lasach w naszym regionie. Dowiedzieliśmy się między innymi jak wygląda nasze nadleśnictwo, jak leśnicy chronią przyrodę i dlaczego lasy są ważne. Nie zabrakło również informacji o tym, czego dotyczy nasz projekt, czyli o leśnych owadach zapylających- jaką rolę pełnią w lesie i jak je chronić. Na koniec pani Dominika doradziła nam jak posadzić drzewa w naszym własnym lesie.  Każdy dostał też mały upominek. To z pewnością nie było nasze ostatnie wspólne spotkanie.ROLNIKU, NIE ZABIJAJ PSZCZÓŁ!

Konkurs plastyczny „Rolniku, nie zabijaj pszczół!” został zorganizowany w ramach ekoprojektu „Pszczoły i inni znajomi z leśnego zakątku”  przez Szkołę Podstawową w Kamieniu w ramach programu edukacyjno-grantowego  „Velvet. Piątka dla natury” firmy Velvet CARE.

Nagroda główna: Hanna Pietras lat 12 Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Józefowie n/Wisłą

II miejsce Oliwia Kozak lat 14 Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Kluczkowicach

III miejsce Julia Banach lat 14 Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Kluczkowicach

Gratulujemy wygranym i dziękujemy za udział.

Galeria prac _ więcej informacji

Nagrodzeni w konkursie otrzymali dyplom, maskotki i pastele ufundowane ze środków darczyńcy.

 


W pasiece “Gabi” w Piotrawinie

W dniu 20.05.2022r. odbyły się warsztaty u pszczelarza w pasiece u Pana Marka Jakoniuka w Piotrawinie. Podczas warsztatów uczniowie klasy IV i V zapoznali się z tematyką pszczelą, oglądali pasiekę i rój oraz  podstawowe narzędzia bartnika. Doświadczyli miodobrania, odsklepiania ramek i wirowania miodu. Kolejną radochą dla dzieci była pierwsza degustacja świeżego miodu prosto z miodarki.

 

 

 


Plenerowe dni pszczoły

 

20 maja 2022 r. przy pięknej słonecznej pogodzie, w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach, odbyły się zajęcia pt. „Plenerowe dni pszczoły 2022” prowadzone przez ZLPK OZL.  W zajęciach  uczestniczyły klasy I – III.

 


Spotkanie z pszczelarzem przedszkolaków

Pan Jacek Turski wie o pszczołach wszystko i właśnie tą wiedzą zechciał się podzielić z dziećmi, aby zrozumiały, jak ważne i pożyteczne są te owady dla życia na naszej planecie. Przedszkolaki dowiedziały się nie tylko najważniejszych informacji o pszczołach, ale także o tym, czym zajmuje się pszczelarz i co dziecko może zrobić, żeby dbać o pszczoły. Nie tylko z uwagą słuchały informacji, ale również z zainteresowaniem oglądały pasiekę, urządzenia do odzyskiwania miodu, dotykały ramek z plastrami pszczelimi, rozbierały na części nowoczesny model ula, kręciły wirówką, przymierzały specjalny strój pszczelarza, który chroni przed użądleniami. Dotykały też wosku pszczelego, a przede wszystkim kosztowały i smakowały miód, którego gospodarz szczodrze rozlewał do gustowania. Miód przyciągał jak magnez, a jego walory doceniały kolejno dzieci udostępniając miejsca przy miseczkach z miodem innym smakoszom. Był to niezwykle słodki poranek.


http://piatkadlanatury.pl/
W tym roku postanowiliśmy szczególnie zadbać o dobro naszej planety, dlatego przystąpiliśmy do programu edukacyjno-grantowego „Velvet. Piątka dla natury” skierowanego do szkół podstawowych w całej Polsce zainicjowanego przez firmę Velvet CARE.
W ramach programu Szkoła Podstawowa w Kamieniu ubiegania się o dofinansowanie ekoprojektu „Pszczoły i inni znajomi z leśnego zakątku”. Projekt  dotyczy renowacji terenu zielonego przy szkole. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury konkursowe wybierze najciekawsze 16 projektów, które otrzymają dofinansowania o wartości 7000 zł każde. Na kolejne 36 szkół czeka nagroda w postaci palety papieru toaletowego Velvet. Zwycięzcy zostaną wybrani na podstawie kryteriów określonych w Regulaminie.
Wyniki poznamy 7 kwietnia 2022r.

Marta Lorek