Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.

SP w Kamieniu bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość prawa pozwala najmłodszym uchronić się przez różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby dziecka były przestrzegane, ale też szerzenie wiedzy o prawach dziecka. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na całym świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.  To radosny dzień.  Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała „na niebiesko #dla każdego dziecka”. Na spotkaniu koordynator  Marta Lorek omówił prawa dziecka , a dzieci zagrały w grę memory.  Przygotowano piosenkę pod kierunkiem pani Katarzyny Głogowskiej o prawach dziecka i ją wspólnie zaśpiewano. Obchody  utrwalono na wspólnej fotografii. Nie zabrakło również niebieskich ciasteczek , które przygotowała pani Sylwia Dobrzańska – dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *