Pokazy z fizyki

W dniu 28.09.2023r. 18 uczniów z kl VI i VII Naszej Szkoły wzięło udział w jednodniowej wycieczce do Lublina. W programie wycieczkowym było zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku oraz udział w pokazach z fizyki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej.   W realizacji programu pomogła nam też wspaniała słoneczna pogoda. Jak na jeden dzień, to wrażeń było sporo. Wycieczka rozpoczęła się od refleksji i zadumy w miejscu barbarzyństwa jakiego dopuszczali się niemieccy oprawcy na więźniach przetrzymywanych w nieludzkich warunkach w obozie na Majdanku. W obozie zamordowanych było ponad 80 tys. więźniów, głównie narodowości żydowskiej.

   Po krótkim posiłku w  McDonald’s udaliśmy się na główny cel wycieczki, jakim był udział w 63 pokazach z fizyki na UMCS, przeznaczonych dla uczniów i wszystkich zainteresowanych fizyką.
Ideą Pokazów z Fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane były zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również i takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do swoich domów z nadzieją na kolejną wyprawę, bo przecież podróże kształcą.

Marek Kieloch