Dzieciaki Mleczaki

Realizacja projektu w przedszkolu.
Projekt w przedszkolu
Dzieciaki mleczaki

W lutym przedszkolaki uczestniczyły w realizacji projektu „Dzieciaki Mleczaki” o charakterze edukacyjno-informacyjnym, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Polska Izba Mleka. Potrzeba dotarcia z ciekawym i merytorycznym przekazem bezpośrednio do dzieci zrodziła się z faktu, że mleko i jego przetwory oraz właściwe nawyki żywieniowe w tym zakresie są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju naszych pociech.

Przeprowadzenie zajęć programowych miało na celu uświadomienie dzieci o roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie. Pokazanie przedszkolakom walorów zdrowotnych mleka odbyło się głównie poprzez zabawę, aktywność fizyczną oraz intelektualną. W trakcie zajęć dzieci zastanawiały się, skąd się bierze mleko, a na potwierdzenie swoich przypuszczeń obejrzały film „Jak produkowane jest mleko”. W ten sposób poznały drogę mleka od pastwiska do sklepu. Dowiedziały się, że mleko i jego przetwory są cenne ze względu na zawartość wapnia, składnika koniecznego do prawidłowego wzrostu i rozwoju mocnych kości i zębów. Spodobało im się zapewnienie wychowawcy, że nawet największy niejadek może znaleźć dla siebie coś mlecznego i smacznego.

Ponadto wybierały produkty mleczne spośród różnych produktów spożywczych. Opowiadały o swoich mlecznych preferencjach i o tym, których produktów mlecznych im brakuje w codziennym jadłospisie. Smakowały mleko i jego przetwory oraz zobowiązały się do picia dwóch szklanek mleka dziennie. Układały piramidę zdrowego odżywiania ze szczególnym wskazaniem miejsca dla nabiału. Posługiwały się nowymi terminami. Rozpoznawały zwierzęta, które dają mleko poprzez rozwiązywanie zagadek obrazkowych. Zapamiętały, że mleko krowie jest najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym przez człowieka mlekiem. Uczestniczyły w zabawach: „Krówki do zagrody”, „Krowa i mucha”,  „Muzykalne krowy”, „W sklepie z nabiałem”, „Kotek”, „Mleczna kostka”. Rozwiązywały kulinarne zagadki i karty projektowe, wykazując się pomysłowością i talentem plastycznym. Układały puzzle z motywem krówki i jej cielaczka. Zapoznawały się z wierszykami tematycznymi różnych autorów, między innymi Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Odgrywały role w scenkach dramowych pt. „Kotek” i „Radek-Niejadek”. Wykonały plakat reklamujący akcję „Dzieciaki Mleczaki”.

Realizując program i poznając mleczne tajemnice dołączyliśmy do ogólnopolskiej mlecznej ekipy „Dzieciaków Mleczaków” otrzymując certyfikat uczestnictwa.

Przekazujemy informację, że wyżej wymieniony projekt kierowany jest nie tylko do dzieci lecz również do rodziców. Specjalnie przygotowane materiały informacyjne można znaleźć na stronie https://dzieciakimleczaki.pl/dorosli/

Wychowawczyni Aleksandra Pogoda

 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *