Festyn DZIEŃ DZIECKA – otwarcie ścieżki “Tropiciele natury”

W dniu 5 czerwca 2022r. odbył się Festyn z okazji Dnia Dziecka na placu przy SP w Kamieniu. Przybyli goście: pan Karol Grzęda wójt Gminy Łaziska, pani Renata  Czapla skarbnik gminy Łaziska, radni i sołtysi oraz:

Pani dr Anna Aftyka – członek zarządu Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Lublinie;

Pan Mirosław Kaczor – członka komisji rewizyjnej LTO, geologa, fotografa przyrody, działacza na rzecz przyrody Lubelszczyzny;

Pan Adam Konasa – przyrodnika, ornitologa, popularyzatora wiedzy o przyrodzie i historii regionu;

Pan Michał Gąska –  miłośnik przyrody, chiropterologa, teriologa, nauczyciela z pasją, lokalnego popularyzatora wiedzy o przyrodzie;

Pan Maciej Janoszczyk dyrektora GB i DK  w Łaziskach;

Dyrektorzy szkół podstawowych z terenu gminy Łaziska, nauczyciele, społeczność szkolna, rodzice i mieszkańcy.

Na festynie została uroczyście otwarta ścieżka  „Tropiciele natury – przystanki edukacyjne” powstała w ramach czwartej edycji programu  grantowego dla społeczności lokalnych „Moje miejsce na Ziemi” FUNDACJI ORLEN.  Projekt realizowany był przez Szkołę Podstawową w Kamieniu. Koordynatorami byli: Marta Lorek i Michał Gąska. Patronat honorowy objęło Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne w Lublinie.

Nowo utworzona ścieżka to doskonałe miejsce do prowadzenia warsztatów, zielonych lekcji czy spacerów edukacyjnych. Tu młodzi ludzie będą mogli zdobyć interesujące informacje przyrodnicze i będą mieć możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu wśród otaczającej zieleni. Ścieżka to również miejsce, które posłuży do wzmacniania więzi wśród lokalnej społeczności oraz integracji dzieci i młodzieży. Nowo powstałe miejsce ma zadanie zaszczepić w odwiedzających odpowiednią postawę proekologiczną, która będzie procentować w przyszłości, a także przyczyni się do poszerzenia wiedzy o przyrodniczych walorach naszej gminy.

W swoim przemówieniu Pani Marta Lorek podsumowała projekt. Podziękowała za ogromną pomoc w przygotowaniu ścieżki: członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrawinie, panu Piotrowi Rutkowskiemu, pani Barbarze Ciostek, pani Agnieszce Mendak oraz panu Kamilowi Ciostkowi.

Tablice nie powstałyby gdyby nie użyczenie fotografii przez członków Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Lublinie: Państwa Annę i Sylwestra Aftyków, Pana Mirosława Kaczora, Pana Pawła  Kołodziejczyka, Pana Adama Konasa. Ponadto fotografii użyczyli: Pan Waldemar Kania, Pan Henryk Kościelny , Pani Halina Kubiak, Pan Maciej Łochyński, Pan Paweł Sędrowski, Pan Zbigniew Ostaniewicz.

Festyn uświetniły występy uczniów ze szkół podstawowych z Braciejowic, Łazisk, Kępy Piotrawińskiej i z Kamienia.

Na  festynie odbyły się różne konkurencje z nagrodami:  rzut do celu, biegi, przeciąganie liny  i inne zabawy w ogrodzie „Wiejski zakątek”. Na koniec festynu był  wspólny taniec.

Na imprezie można było zakupić ręcznie robione prace, spróbować pysznych posiłków i słodkich deserów przygotowanych przez Radę Rodziców SP w Kamieniu, Koło Gospodyń Wiejskich “Kępianki” i panią Annę Jakubczyk „Wypiek natury”.

Dla dzieci były przyjeżdżki na koniku i bryczką ze Stadniny Koni pana Jarosława Jakubczyka z  Łaziska. Sklep Agrotechnika  Jakubczyk ufundował naklejki promujące ścieżkę.

Dyrektor podziękowała Panu Karolowi  Grzędzie za pomoc w organizacji festynu, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

Uroczystość przyniosła wiele radości dzieciom.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *