Więcej o: PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIA

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIA

15 grudnia w naszym oddziale przedszkolnym na dzieci czekała niezwykła niespodzianka. Zgotowały ją mamy Adusi, Lenki, Zosi i Jasia – panie: Marzena Gazda, Angelika Kalita, Anna Jakubczyk i Agnieszka Binięda Witczak. Zorganizowały przedszkolakom warsztaty cukiernicze nawiązując w ten sposób do tradycji bożonarodzeniowej, podczas której do wypieków włączało się dzieci. Jak łatwo się domyśleć, królowały w tym dniu pierniczki. Miały kształty choinek, bombek, ludzików, gwiazdek, chatek i pachniały cynamonem oraz przyprawami korzennymi. Wypiekła je dla przedszkolaków pani Ania w swojej Pracowni Cukierniczej Wypiek Natury. Dzieci malowały świąteczne pierniki kolorowym lukrem i dekorowały posypką nie powstrzymując się od ich smakowania. Korzystały przy tym z rad doświadczonych instruktorów – mam, ale najlepiej bawiły się, gdy dekorowały po swojemu. Wersji kompozycji było co niemiara. Pierniczki przygotowane według tradycyjnego przepisu, a udekorowane według uznania dzieci bardzo się wszystkim podobały. Zwyczajne i niezwyczajne miały swój niepowtarzalny świąteczny czar, który przypominał, że jest coś ponadto. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie. Dajemy też ukłon babciom i prababciom za pomysł świątecznych pierniczków, który zjednoczył nas w podtrzymywaniu tej pięknej tradycji.

Więcej „PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIA”
Więcej o: Z PRZEDSZKOLAKAMI W TRADYCYJNEJ PIEKARNI

Z PRZEDSZKOLAKAMI W TRADYCYJNEJ PIEKARNI

12 grudnia niełatwo było pokonać drogę do Piekarni Tadeusz Zubrzycki w Kraczewicach Prywatnych. Niespodziewane duże opady śniegu dobrej jazdy nie gwarantowały. Na dodatek zabrakło kilku przedszkolaków, którym choroba uniemożliwiła udział w zaplanowanej wycieczce. Mimo wszystko ruszyliśmy w drogę. W piekarni czekała na nas pani Mariola Zubrzycka – były nauczyciel akademicki. Pani Mariola przyjęła nas niezwykle ciepło i serdecznie. Przeprowadziła z nami pasjonujące warsztaty piekarnicze i przekazała w sposób niemal magiczny wiedzę o chlebie i innych wyrobach piekarniczych. Z zawodu pedagog świetnie poradziła sobie z zaspokojeniem ciekawości i aktywności poznawczej małych dzieci. Pod jej czujnym okiem i przy pomocy pana Adasia – Mistrza Piekarskiego dzieci: Ada, Zosia, Różyczka, Milenka, Lenka, Zosia, Zuzia, Jasio, Kubuś i Oskar po raz pierwszy stanęły przy stole piekarskim i swoimi drobnymi paluszkami wyczarowywały: chałki, ptaki, serduszka, choinki, kotki… Do tych czynności przygotowane były w sposób profesjonalny. Wyglądały też jak prawdziwi piekarze. Fartuszki i czepki wzmacniały doświadczenia i przeżycia małych rzemieślników. W czasie, kiedy wyroby wyrastały w garowni piekarniczej, a potem – wypiekały się w wielkich piecach, dzieci otrzymały poczęstunek. Słodkie drożdżowe bułeczki smakowały wyjątkowo. Wszak okraszone były trudem i potem, a formowane z sercem. Potem odbyło się krótkie zwiedzanie rodzinnej piekarni, poznawanie zasad produkcji dobrego, zdrowego pieczywa, sprawdzanie dodatków do pieczywa. Na koniec spotkania dzieci zabrały ze sobą własnoręcznie zrobioną i wypieczoną galanterię piekarską, aby pochwalić się rodzicom. Zapowiedziany wcześniej konkurs na „Najlepszego Piekarza i „Najlepszą Piekarkę” nie mógł być inaczej rozstrzygnięty jak tylko w jeden sposób. Wszystkie przedszkolaki zasłużyły na piernikowy „Medal Honorowy”. Pamiątkowe książeczki: „Abecadło o chlebie” i „Skąd się bierze chleb?” nie raz przypomną nam o gościnności Państwa Zubrzyckich.

Więcej „Z PRZEDSZKOLAKAMI W TRADYCYJNEJ PIEKARNI”
Więcej o: Szkolne  mikołajki

Szkolne mikołajki

Za sprawą choinek, dekoracji, które stanęły w naszej szkole, jak również dominującego koloru czerwonego na szkolnym korytarzu poczuliśmy atmosferę zbliżających się świąt. Mikołajkowe obchody stały się  już tradycją naszej szkoły. Już od samego rana 6 grudnia dzieci i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu czekały z niecierpliwością na wizytę Świętego Mikołaja. Uczniowie kl. II-III w krótkim przedstawieniu wprowadzili nas w mikołajkowy nastrój. Na spotkanie z Mikołajem  przybyli również rodzice wraz ze swoimi najmłodszymi pociechami. Po wielu trudach podróży i mimo niesprzyjających warunków (brak śniegu) zjawił się w towarzystwie Śnieżynek wyczekiwany przez wszystkich Gość. Obdarował wszystkich milusińskich prezentami i słodkościami. Uradowane dzieci nie chciały się z Nim rozstać….. . Mikołaj obiecał, że wróci ponownie za rok. Miły świąteczny nastrój udzielił się wszystkim. Wszak i dorośli kiedyś byli dziećmi. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego niezwykłego spotkania. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z odwiedzin Mikołaja.

Więcej „Szkolne mikołajki”

Więcej o: CERAMICZNY DEBIUT PRZEDSZKOLAKÓW

CERAMICZNY DEBIUT PRZEDSZKOLAKÓW

Niedawno, bo 25 października, nasza sala przedszkolna stała się pracownią ceramiki, a zajęcia przybrały formę warsztatów. Odwiedziła nas pani Beata Wojewoda Teresińska, która na co dzień produkuje wyroby ceramiczne o unikatowej wartości. Przekazała ona dzieciom instrukcje i wiedzę, a także podzieliła się swoją wrażliwością, podejściem do rzemiosła oraz artystyczną wizją. To pod jej okiem i w obecności opiekunów przedszkolaki gliną, wyobraźnią i pracą dłoni rozpoczęły debiut ceramiczny stwarzając niepowtarzalne figurki z wałeczków i przy pomocy prostych narzędzi. Bezkształtną masę gliny małe paluszki przerodziły w niepowtarzalne sowy nadając im charakter baśniowy i magiczny. Szkliwienie i wypalanie wyrobów odbyło się już w pracowni ceramicznej. Niezwykłe tworzywo stało się dobrą zabawą, która nie tylko pozwoliła zrobić coś pięknego, ale też wzbogaciła doznania dzieci i wpłynęła na ich rozwój umiejętności manualnych. Sowy powróciły do dzieci po trzech tygodniach. Efekt końcowy przerósł oczekiwania przedszkolaków i przyniósł wiele radości. Czy zostanie pamiątką na wiele lat? Zapewne tak, bo wszystko co powstaje z serca i pracy naszych rąk jest niezwykle cenne.

Więcej „CERAMICZNY DEBIUT PRZEDSZKOLAKÓW”
Więcej o: Z BIAŁO – CZERWONĄ CHORĄGIEWKĄ

Z BIAŁO – CZERWONĄ CHORĄGIEWKĄ

Do miana patrioty dorastamy przez całe lata, ale wychowanie w miłości i szacunku do Ojczyzny ma już miejsce na etapie przedszkolnym. To z tego okresu przeżycia i doświadczenia patriotyczne mają ważny wpływ na późniejsze postawy dzieci. Wychowanie patriotyczne w naszym oddziale przedszkolnym jest realizowane na wiele sposobów. Szczególnie obserwowane jest podczas obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku szkolnym przedszkolaki z biało – czerwonymi chorągiewkami uczestniczyły w szkolnej uroczystości pod hasłem „Niepodległa 1918–2022” i wspólnie z innymi odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”. Cieszyły się z kącika patriotycznego, do którego przedmioty przyniosły z domu. Szczególnie interesowały się czapką i mundurem żołnierskim. Poznawały symbole narodowe w oparciu o zagadki i „Legendę o Białym Orle”. Tworzyły z pasków flagę biało – czerwoną i układały mapki Polski z elementów. Uczyły się śpiewać piosenkę „Płynie Wisła, płynie” i bawiły się zabawkami militarnymi. Rozpoznawały słowa bliskie sercu każdego Polaka. Recytacją wierszyka „Kto ty jesteś?” określiły jednoznacznie wspólnotę narodową. Kolejny raz dowiodły, że są Polakami, a Polska jest ich Ojczyzną. W przeddzień Święta Niepodległości do domów dumnie powróciły z biało – czerwonymi chorągiewkami.

Więcej „Z BIAŁO – CZERWONĄ CHORĄGIEWKĄ”

Więcej o: RADOSNE ŚWIĘTO

RADOSNE ŚWIĘTO

Zacznijmy dzień na wesoło,
bo za dużo smutków wkoło.
Wszystkie minki chcą dziś zmiany,
zatem dziś się uśmiechamy.

Powyższym wierszykiem rozpoczęliśmy 7 października obchody Światowego Dnia Uśmiechu w naszym oddziale przedszkolnym. Włączenie się w obchody tego nietypowego święta to pomysł na poprawianie nastroju dziecka w myśl hasła „śmiech to zdrowie”. Tego dnia było znacznie więcej powodów do uśmiechu niż zwykle. I nawet oporny na uśmiech przedszkolak próbował wyrazić swoją radość i szczęście wesołą minką. Rozbawieniu dzieci służyły niecodzienne gesty powitania, humorystyczne obrazki, zabawy prowokujące do wyrażania różnego rodzaju uśmiechu, dowcipna historyjka „ O trzech kotach”, miniaturowe beczułki z niespodzianką i poznanie emotikon – zwłaszcza tych, które są nośnikiem pozytywnych komunikatów. Niezwykle ciekawą zabawą okazał się konkurs na „Najweselszego przedszkolaka”. Zostali nimi: Jasio Witczak i Oskar Smyrgała. Zdaniem przedszkolaków to chłopcy, którzy najczęściej wyrażają swoje intencje uśmiechem i „śmieją się” także oczami. Należy wspomnieć, że wybór był trudny a pretendentów wielu. Na znak akceptacji święta przedszkolaki w tym dniu nałożyły na głowy ozdobne opaski w kolorze żółtym i zabrały do domu uśmiech, żeby nim podzielić się z innymi. Dzięki takiej tematyce zajęć dzieci zrozumiały, że uśmiech to piękna rzecz. 

Więcej „RADOSNE ŚWIĘTO”